• packraft, packrafty, tkanina TPU, tkanina PCV, tkanina PVC , wytrzymałość tkanin TPU

Do konstrukcji packraftów zasadniczo używane są dwa rodzaje tkanin:


- tkaniny poliestrowe powlekane polichlorkiem winylu i poliuretanem (PCV/PU)

- tkaniny poliamidowe (nylonowe) powlekane poliuretanem termoplastycznym  (TPU)

Tkaniny pcv/pu są stosowane w dużych pontonach, ich trwałość i wytrzymałość jest dobra. Zawdzięcza się to głównie solidej bazie z włókien poliestrwych , gdzie wytrzymałość tkaniny na zrywanie wynosi około 200-300kG na 5 cm szerokości tkaniny.


Odporność tkanin PCV/PU maleje ze wzrostem ekspozycji na promieniowanie słoneczne UV.
Dlatego pontony PCV/PU jeśli są odpowiednio przechowywane mogą być używane wiele sezonów.


Jak przy każdym sprzęcie obowiązuje zdrowy rozsądek i należyta staranność, trzeba umyć, wysuszyć, odpiaszczyć. Nie wolno mocno zaginać tkaniny i tak pozostawiać (wepchnięcie do worka mokrego pontonu i trzymanie przez pół roku w piwnicy zniszczy każdy sprzęt)

Aby zachować trwałość produktów opartych na PCV/PU Trzeba dbać aby nie zabrudzić powierzchni, szczególnie ropopochodnymi. Jeżeli już się to wydarzy, nie używamy rozpuszczalnika tylko wody z detergentem.


Tkanina poliamidowa i poliuretan termoplastyczny może posłużyć do skonstruowania dużo lżejszej konstrukcji, gdyż jest całkowicie gazoszczelny a w przypadku PVC tak nie jest .
Tkaniny PVC/PU zawierają w mieszance także poliuretan, mało tego, aby nadać gazoszczelność tkanina taka jest najpierw pokrywana właśnie poliuretanem a dopiero jak drugą warstwę nakłada się mieszankę PCV/PU.
Tą metodą można pokrywać tkaniny znacznie grubiej tkane, o większej wytrzymałości.

Większość packraftów wykonana jest z nylonu pokrytego TPU. Ta tkanina jest lżejsza ale też dużo słabsza od naszej .
Jej zaletą jest możliwość bardzo ciasnego spakowania, gdyż cienka tkanina łatwiej się układa. I to właściwie koniec zalet.

Reasumując, tkanina TPU jest nieco lżejsza ale baza nylonowa jest słabsza, można ją rozerwać w rękach .
TPU, którym pokrywa się nylon jest przejrzyste, barwienie tej tkaniny wygląda podobnie jak barwienie folii bo nie można dodać żadnego pigmentu nieprzejrzystego gdyż osłabia materiał.
TPU "militarne" jest drukowane przed zalaminowaniem. Tkaniny te są drogie, ciężko dostępne i trudne do naprawy, gdyż tworzywo bez specjalnej chemii ciężko się klei.

Tkaniny pontonowe PCV/PU produkowane w Europie (to bardzo ważne, gdyż nasi przyjaciele ze wschodu dodają kredy do tworzywa którym pokrywają tkaninę) są dużo mocniejsze, oparte na bazie poliestrowej nie na poliamidach (nylon) oraz mają dość atrakcyjne kolory.

Są także łatwe w naprawie, kleje którymi dysponujemy łączą się z nimi doskonale.
Yapokrafty produkujemy w Polsce z tkanin europejskich producentów, tuby są zgrzewane a nie klejone co gwarantuje najlepsze parametry użytkowe.

Pasek z TPU używanego na packrafty o szerokości 2cm pod ciężarem około 80 kg ulega zerwaniu .


Taka sama próba dla tkaniny PCV/PU 630 g pokazuje, że nie można takiego paska zerwać przy obciążeniu około 150 kG.

Testy mówią same za siebie, zachęcam do samodzielnego sprawdzenia wytrzymałości tkanin.

 

Na zdjęciu poniżej tkanina TPU

tkaninaTPU.jpg